„Pomaganie mamy we krwi, bo tętni w nas dobro”
Krew daje życie
Krew jest lekiem ratującym życie, stosowana jest u chorych, u których nie ma możliwości zastosowania alternatywnego leczenia. Czerwony płyn równie potrzebny jest ofiarom wypadków, które w wyniku nagłych zdarzeń utraciły krew niezbędną do życia. Celem corocznie organizowanych akcji jest pomoc w ratowaniu życia ludzkiego poprzez łagodzenie deficytu krwi w placówkach leczniczych i bankach krwi.
Z inicjatywy Pana Karola Krzyka przy współpracy z Burmistrzem Gminy i Miasta Nowe Brzesko Krzysztofem Madejskim, Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie w 2024 roku przeprowadzono 6 akcji krwiodawstwa – 14 stycznia, 17 marca, 19 maja, 18 lipca, 15 września, 17 listopada.
15 września 2024 r. podczas XIII Akcji krwiodawstwa w Gminie Nowe Brzesko zorganizowano również Piknik charytatywny „Drużyna Hubercika”. Wydarzenie odbyło się w Hali sportowej przy Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Nowym Brzesku. Komitet Społeczny „Razem dla Huberta” zebrał 10 346,68 zł., które przekazał na konto Fundacji SIEPOMAGA.
Za nami III Nowobrzeska Gala Krwiodawców
14 grudnia br. odbyła się III Nowobrzeska Gala Krwiodawców pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, Regionalnego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Gminy i Miasta Nowe Brzesko przy współpracy z Burmistrzem Gminy i Miasta Nowe Brzesko oraz Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Nowym Brzesku
Zaangażowane w akcje osoby wzięły udział w gali, na której otrzymały pamiątkowe nagrody, wyróżnienia i uczestniczyły w losowaniu nagród rzeczowych. Krwiodawcom dziękowali: Poseł na Sejm Norbert Kaczmarczyk, Dyrektor Regionalnego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Beata Mazurek, Zastępca Dyrektora Regionalnego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Jolanta Raś, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Brzesko Wojciech Adamczyk, Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Promocji Anna Maj-Skowrońska oraz pomysłodawca i organizator akcji Karol Krzyk. Odznaki Honorowego Dawcy Krwi odebrali Mateusz Kubik i Karol Krzyk.
W tym roku zebrano ponad 80 litrów a dokładnie 83,390 l. Nowobrzeskie akcje krwiodawstwa trwają już od 2021 roku. Warto podkreślić, że od I akcji krwiodawstwa do XV akcji zebrano w sumie 176,390 l krwi. Jedna z akcji odbyła się poza granicami naszej gminy. Udział w akcjach zadeklarowało 503 osoby a tylko 392 mogły oddać krew ze względów zdrowotnych. Osoby pochodziły z powiatów: proszowickiego, wielickiego, krakowskiego, brzeskiego, kazimierskiego.
Składamy serdeczne podziękowania Panu Karolowi Krzykowi za rozpoczęcie i kultywowanie tradycji oddawania krwi w Gminie Nowe Brzesko oraz wszystkim uczestnikom i ponad 40 sponsorom, którzy wspierają akcję krwiodawstwa.
Zapraszamy wszystkich chętnych krwiodawców na kolejne akcje w 2025 r. : 19 stycznia, 23 marca, 25 maja, 24 lipca, 21 września, 23 listopada.
Tekst i zdj. / Anna Świerk UGiM Nowe Brzesko
Jak przygotować się do oddania krwi i jej składników?
- Dobrze się nawodnij. Wypij minimum 2 litry płynów w ciągu 12 godzin przez donacją.
- Około 1 godzinę przed oddaniem krwi zjedz posiłek. Unikaj tłustych potraw.
- Unikaj wysiłku fizycznego. Dobrze się wyśpij przed dniem oddania krwi.
- Pamiętaj! Nie spożywaj alkoholu w ciągu 24 godzin przed donacją.
- Jeśli masz pod opieką osobę nieletnią, zapewnij jej opiekę innej osoby, abyś mógł bezpiecznie oddać krew lub jej składniki.
Aby móc oddać krew musi upłynąć 2 tygodnie od:
- objawów infekcji np. kataru, gorączki, kaszlu;
- biegunki, wymiotów;
- opryszczki (tzw. „zimna”);
- zakończenia stosowania leków, w tym antybiotyków (także w postaci maści, kropel);
- objawów alergii np. wysypki skórnej, kataru siennego;
Aby móc oddać krew musi upłynąć 4 miesiące od:
- zabiegów związanych z naruszeniem powłok skórnych np. tatuaży, piercingu;
- procedur medycznych np. kolonoskopii, gastroskopii, biopsji
- zabiegów kosmetycznych np. mezoterapii, ostrzyknięcia kwasem hialuronowym czy botoksem, makijażu permanentnego, manicure wykonywanego narzędziami wielokrotnego użytku
- zabiegów chirurgicznych (w tym również ekstrakcji zęba z szyciem chirurgicznym)
- zmiany partnera seksualnego i innych ryzykownych zachowań seksualnych
- kontaktu z krwią innej osoby.
Aby móc oddać krew musi upłynąć:
- 6 miesięcy od transfuzji krwi
- 1 miesiąc od niechirurgicznej ekstrakcji zęba
- 7 dni od zakończenia leczenia kanałowego zęba
- 24 godziny od uzupełnienia ubytku w zębie plombą
- odpowiedni czas od powrotu z podróży zagranicznych związany z lokalnym występowaniem chorób zakaźnych (aktualna sytuacja epidemiczna dostępna jest w zakładce „sytuacja epidemiczna”)
Dodatkowo u kobiet dyskwalifikuje czasowo:
- miesiączka oraz 3 dni po jej zakończeniu
- ciąża i okres 6 miesięcy po jej zakończeniu
Źródło: https://rckik.krakow.pl/czy-moge-oddac-krew