Gmina
Nowe Brzesko

Biblioteka

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Nowe Brzesko

kierownik – Elżbieta Chuchmacz

ul. Piłsudskiego 28

32-120 Nowe Brzesko

Biblioteka czynna

 • poniedziałek – piątek w godz. 8.00-16.00

tel. 12 385-21-03,
tel kom. 537 699 868

e-mail: biblioteka@nowe-brzesko.pl


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Jest to programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. NPRCz 2.0 daje bibliotekom pewność finansowania zakupów, zaś samorządom możliwość przewidzenia kosztów wkładu własnego do 2025 roku. W tym roku  M-GBP otrzymała dofinansowanie w kwocie 2 000 zł na zakup nowości wydawniczych.

Operator Priorytetu – Biblioteka Narodowa

Wszystkie informacje na temat Priorytetu dostępne są na stronie Biblioteki Narodowej


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku przystąpiła do ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1 oferty bibliotek publicznych Kierunek Inwestycji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącego z budżetu państwa na lata 2021-2025.

W tym roku M-GBP otrzymała dofinansowanie w kwocie 7000 zł. Program dotyczy poprawy ofert bibliotek publicznych mający na celu zakup nowości wydawniczych rozwój ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. W ramach programu możliwy będzie zakup książek papierowych lub cyfrowych. NPRCz 2.0.Daje to bibliotekom pewność finansowania zakupów, zaś samorządom możliwość przewidzenia kosztów wkładu własnego do 2025 roku.

E.Chuchmacz


Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku  wprowadza do swojej oferty możliwość korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, zawierającej zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, łącznie prawie 3 431 693 dokumentów (monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism naukowych).

Dostępne są dwa rodzaje publikacji:

 • nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane – dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez rezerwacji i logowania,
 • chronione prawem autorskim – dostępne na specjalnym terminalu w naszej Bibliotece.

E.Chuchmacz


Tydzień Bibliotek 2021

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. W Polsce działa prawie osiem tysięcy bibliotek publicznych, ponad 30 tysięcy bibliotek szkolnych, a także biblioteki naukowe przy uniwersytetach i szkołach wyższych oraz biblioteki prywatne, prowadzone przez różne instytucje i firmy. Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XVIII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek.

 Hasło brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”.


Biblioteka i jej nowości

Biblioteka dla wielu ludzi to pierwsze źródło lektur szkolnych, dlatego warto przypomnieć, że jest to także miejsce, w którym czytelnicy mogą rozpocząć intelektualną przygodę i przekonać się, że nowoczesna biblioteka oferują wiele możliwości czytelniczych.

Wizerunek i zasoby nowobrzeskiej biblioteki znacznie się zmieniły na przestrzeni ostatnich kilku lat. Prócz tego, iż stała się przestrzenią spotkań z kulturą i aktywności społecznej, księgozbiór w bibliotece jest obecnie niezwykle szeroki i zróżnicowany. Zasób obejmuje kilkadziesiąt książek z zakresu wszelkich dziedzin nauki, wspiera tym samym wszechstronny rozwój każdego człowieka oraz rozbudza zainteresowania.

Człowiek czytający książki jest bogatszy od innych.

Tekst : E.Chuchmacz


„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2020”

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku co roku bierze udział w programie pt: „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych – priorytet 1”. Głównym celem priorytetu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020, jest podniesienie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek. W roku 2020 Biblioteka Publiczna otrzymała na zakup książek dotację w wysokości 7 000 zł. W ramach dotacji zakupiono 295 książek. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. 

Tekst: E.Chuchmacz


Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku prosi o zwrot przeczytanych książek.

Drogi Czytelniku,

jeśli zapomniałeś lub nie mogłeś z różnych względów zwrócić w terminie wypożyczonych książek, koniecznie zrób to teraz. 

Zwróć książki, bo inni na nie czekają!

DZIĘKUJEMY!

Jeśli nie pamiętasz czy zalegasz z oddaniem książek sprawdź to. Przyjdź do nas lub zadzwoń pod numer telefonu 12 385 21 03.

e-mail: biblioteka@nowe-brzesko.pl

Biblioteka czynna

poniedziałek – piątek w godz. 8.00-16.00


Informacja dla czytelników

Na czas trwającego remontu pomieszczeń w budynku OSP, Biblioteka dla czytelników będzie nieczynna. W sprawie zwrotów i wypożyczania książek proszę o kontakt pod adresem e-mail: gbpnb@interia.pl

ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY.


„DOBRY ZWYCZAJ: WYPOŻYCZAJ”

To inicjatywa Nowobrzeskiej Biblioteki na czas pandemii, która jest nadarzającą się okazją na nadrobienie czytelniczych zaległości. Do wyboru jest aż nadmiar propozycji!

Oferta biblioteki jest obecnie wzbogacona mnóstwem nowości, dzięki którym pojawia się możliwość na kreatywne spędzenie czasu wolnego dla tych, którzy teraz mają więcej chwil dla siebie.

Wśród wspomnianych nowo zakupionych tytułów znajdują się propozycje książek dla dorosłych, dla dzieci i dla młodzieży, a ich tematyka jest bardzo obszerna, urozmaicona i różnorodna.

Biblioteka dysponuje  wszystkimi aktualnymi  lekturami dla dzieci i młodzieży ,literaturą dla miłośników powieści fantasty, kryminałów, romansów ,powieściami  historycznymi  i innymi gatunkami literackimi.

Opis zdjęcia: Zdjęcie przedstawia lektury szkolne dostępne w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Brzesku.

Opis zdjęcia: Zdjęcie przedstawia pozycje książkowe dostępne w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Brzesku.

Spotkajmy się przy książce! 🙂

E.Chuchmacz                     


Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2020 odbywa się pod hasłem: „Zasmakuj w bibliotece”.
 

Po raz siedemnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2020 r., Tydzień Bibliotek – ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
 


Regulamin korzystania z bibliotek w nowym reżimie sanitarnym

Szanowni Czytelnicy!

Prosimy o zapoznanie się ze szczególnymi zasadami obsługi Czytelników i Użytkowników  Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w czasie stanu epidemii w Polsce.

Szczegółowe zapisy regulaminu:

ANEKS DO REGULAMINU WYPOŻYCZEŃ I KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW W GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W  NOWYM BRZESKU W OKRESIE PANDEMII KORONAWIRUSA COVID-19

1. W okresie pandemii koronawirusa Covid-19 uruchomiona dla użytkowników zostaje jedynie wypożyczalnia bez kącika czytelniczego.

2. Ograniczony zostaje wolny dostęp do księgozbioru oraz innych przestrzeni bibliotecznych.

3. Obsługa czytelników odbywa się jedynie przy specjalnie wyznaczonych stanowiskach wyposażonych w przegrody ochronne.

4. Czytelnicy proszeni są o bezwzględne korzystanie w bibliotece z maseczek i rękawic ochronnych.

5. Obsługa czytelników odbywa się pojedynczo (oznacza to, że w danym momencie w bibliotece przebywać może maksymalnie jedna osoba), osoby oczekujące przed wejściem do biblioteki powinny pamiętać o zachowywaniu odpowiedniego dystansu.

6. Istnieje możliwość telefonicznego zamówienia konkretnych książek, aby w ten sposób uniknąć kolejek.

7. Książki objęte są obowiązkowym okresem kwarantanny na okres do 14 dni ,w związku z tym proszę o pozostawienie  egzemplarzy na wyznaczonej półce.

8. Prosimy osoby z objawami infekcji o odłożenie wizyty do czasu całkowitego powrotu do zdrowia.

9. Pozostałe zapisy regulaminu  M-GBP w Nowym Brzesku  pozostają bez zmian.

Bardzo prosimy o przestrzeganie zasad regulaminu.


Informacja dla czytelników biblioteki

Po zapoznaniu się z wymogami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Proszowicach, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku spełnia wymogi bezpieczeństwa dla czytelników na terenie pomieszczenia.

W związku z powyższym biblioteka wznawia działalność od 6 maja 2020 r. od poniedziałku do piątku. w godzinach od 8.00 do 16.00.


Małopolskie Dni Książki w internecie

Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Książki – „Książka i Róża”. 23 kwietnia br. zaplanowano m.in. warsztaty on-line i wirtualne spacery po półkach wydawniczych. Wszystkich miłośników dobrej lektury zapraszamy do wspólnej, internetowej przygody.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Województwo Małopolskie zapraszają na niezwykłą, 19. edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

Szczegóły na stronie internetowej:  www.ksiazkairoza.pl


Życzenia Wielkanocne dla czytelników

Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Nowe Brzesko

W czasach dystansu bądźmy blisko duchem i słowem,

dbajmy o siebie i uśmiechajmy się. 

Pełnych nadziei i spokoju Świąt Wielkanocnych

wszystkim czytelnikom

Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Nowe Brzesko

***

życzy E.Chuchmacz


#Koronawirus: ograniczenie działalności instytucji kultury przedłużone do odwołania

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności m.in. bibliotek. W związku z tym MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w NOWYM BRZESKU jest nieczynna do odwołania zgodnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku.

Komunikat MKiDN:  #Koronawirus: ograniczenie działalności instytucji kultury przedłużone do odwołania.
https://www.gov.pl/web/kultura/koronawirus-ograniczenie-dzialalnosci-instytucji-kultury-przedluzone-do-odwolania 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, a działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. 

W tej sytuacji WBP w Krakowie kontynuuje do odwołania tryb działania wprowadzony tydzień temu. Oznacza to, że oprócz zamknięcia dla użytkowników wszyscy pracownicy, poza absolutnie niezbędnymi dla realizacji tych procesów, których realizacji nie można wstrzymać (pełniącymi wymienne dyżury tylko w niezbędnym zakresie czasu) dalej będą pracowali zdalnie na zasadach wprowadzonych specustawą. Zawsze oczywiście, choć obecnie zdalnie, pozostajemy do Państwa dyspozycji.

KOMUNIKAT od Jerzego Woźniakiewicza Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie


KOMUNIKAT: MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W NOWYM BRZESKU

Szanowni czytelnicy! 

Zgodnie z decyzja sztabu kryzysowego z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV2 informuję o czasowym zamknięciu biblioteki od 12.03-27.03.2020 r. Przez ten okres nie są wypożyczane pozycje biblioteczne. Pracownik M-GBP jest dostęny w miejscu pracy.

Kontakt z biblioteką w tym czasie: e-mailowy biblioteka@nowe-brzesko.pl lub tel. 12/3852103.

SKORZYSTAJ ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI NARODOWEJ

Biblioteka Narodowa zachęca do lektury i pobierania e-booków w formatach MOBI lub EPUB z Polona. Wszystkie tytuły są udostępniane bezpłatnie.

LINK DO STRONY: https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3931-bezplatne-e-booki-w-polonie.html


Nowości wydawnicze w Bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku, tak jak w latach wcześniejszych, przystąpiła do realizacji „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Celem Programu, jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych oraz wzrostu liczby czytelników . Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych. Na bieżąco został uzupełniany różnorodny księgozbiór zarówno pod względem: formy (począwszy od prozy, poezji, dramatu poprzez eseje, reportaże, wspomnienia, biografie,  pamiętniki i inne) jak i treści (literatura przygodowa, obyczajowa, psychologiczno-obyczajowa, fantastyczna, sensacyjna, romanse, kryminały i inne).

W 2019 roku  Biblioteka Publiczna pozyskała dofinansowanie w wysokości 4 040 złotych. Za otrzymaną dotację zakupiono 272 pozycje książkowe. 

Zapraszam wszystkich miłośników literatury do zapoznania się z nowościami wydawniczymi.

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Tekst.E.Chuchmacz


Życzenia dla czytelników biblioteki 


Książki z Nowobrzeskiej Biblioteki w ŚDS w Gruszowie

Mieszkańcami ww. ŚDS są w większości lości ludźmi starszymi. To emeryci, renciści a także osoby niepełnosprawne. Dostarczone książki odpowiadały ich zainteresowaniom oraz oczekiwaniom, gdyż przeważał druk odznaczający się dużymi literami. Jest to literatura polska o tematyce religijnej, geograficznej, podróżniczej, pamiętniki z naszej gminy – bliska każdemu historia naszego regionu, słynni ludzie z naszych stron, jak również książki o pielęgnowaniu kwiatów, ogrodów.

Książki są bramą, przez którą można symbolicznie wyjść na ulicę. Dzięki nim uczymy się, mądrzejemy, podróżujemy, marzymy, wyobrażamy sobie, przeżywamy losy innych a swoje życie mnożymy razy tysiąc.

Czytanie pomaga też odpędzić różne złe rzeczy, takie jak samotność, chorobę i smutne myśli. W jesienne długie dni książka to przyjaciel. Pomaga dostrzec cudowność świata, który otacza nas wokół.

Chce zostawić w książkach uśmiech, by znów za miesiąc dostarczyć innych tematów, nową literaturę oraz poszerzyć działalność Biblioteki Nowobrzeskiej o szukanie ciekawych form oraz działań społeczno-kulturalnych w środowisku lokalnym.

tekst: Elżbieta Chuchmacz


Dziękujemy Pani Elżbiecie Chumchacz, Kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Brzesku, za zorganizowanie akcji oraz przypominanie nam jak ważne w naszym życiu są książki. Czytanie poszerza nasze horyzonty i pomaga spojrzeć na świat nie tylko z własnej perspektywy. Dzięki niemu zdobywamy i uzupełniamy wiadomości, a istotną umiejętnością współczesnego człowieka jest umiejętność uczenia się, bo przecież rozwijamy się przez całe życie.

Biblioteka czynna

 • poniedziałek – wtorek w godz. 8.00-16.00
 • środa w godz. 9.00-17.00
 • czwartek – piątek w godz. 8.00-16.00

8-15 MAJA 2019 – Tydzień Bibliotek

Ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2019 odbywa się pod hasłem: „biblioteka”


Biblioteka jest ważną instytucją w naszej gminie,

której nic nie może zastąpić.

Książki coś magicznego w sobie mają!

Całe życie człowieka zmieniają.

Biblioteka publiczna, staje dziś w obliczy wielu poważnych wyzwań. Świat XXI wieku ulega ciągłym zmianom, nie tylko społecznym czy kulturowym, ale swoje miejsce musi mieć też książka i biblioteka. Czytelnik staje się obecnie użytkownikiem, a często także klientem. Chce nowości czytelniczych i nowoczesnego wystroju otoczenia. Odpowiadając właśnie na potrzeby tych czynników, zostały zakupione nowości wydawnicze i nowe regały biblioteczne.

Na mocy ustawy o samorządzie terytorialnym biblioteki publiczne stały się lokalnymi instytucjami kultury, których organizatorem jest samorząd gminy. Miejsko-Gminna Biblioteka w Nowym Brzesku finansowana jest z budżetu gminy oraz otrzymuje dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych z Biblioteki Narodowej.

Biblioteka chce tak funkcjonować, aby każdy mieszkaniec naszej gminy miał pewność, że jest ona niezbędna. Dostęp do książki ma każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia czy pochodzenia. Nasza gminna biblioteka zajmuje tylko 40 m2. Pomimo tak małej przestrzeni, która mieści  aż 30 regałów i około 10 000 książek, czytelnicy i tak przychodzą do niej, aby przy filiżance herbaty porozmawiać o przeczytanych książkach, czy wierszach naszego lokalnego autora.

Biblioteka w liczbach:

 • W roku 2018 bibliotekę odwiedziło około 3250 osób.
 • Stali czytelnicy to łącznie 723 osoby.
 • Wypożyczono 6154 książek.

Zapraszam do odwiedzin i wypożyczania nowości czytelniczych.

Tekst E.Chuchmacz

Nowości czytelnicze i nowe regały w bibliotece.                                                  


 Zakup nowości wydawniczych do biblioteki publicznej w roku 2018

M-GBP w Nowym Brzesku w 2018 roku brała udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa p.n. Priorytet 1-Zakup nowości czytelniczych dla bibliotek publicznych ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tego programu nasza biblioteka otrzymała  kwotę 3990 zł.

Celem programu jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w ich zbiorach bibliotek publicznych. Dzięki dofinansowaniu nasza Biblioteka wzbogaciła swoje zbiory o 448 woluminy. Pozyskane środki finansowe przeznaczono na zakup wydawnictw popularnonaukowych, lektur szkolnych, literatury pięknej dla dorosłych oraz literatury pięknej i popularnonaukowej dla dzieci i młodzieży.

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury do zapoznania się z nowymi pozycjami czytelniczymi biblioteki.


Biblioteka lekiem na zimowe dni

Na długie jesienno – zimowe wieczory najlepsza jest dobra książka. Biblioteka popularyzuje książkę i czytelnictwo, służy swoją wiedzą i doświadczeniem  czytelnikom. Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku  mieści się w budynku OSP. Jest miejscem, do którego  przychodzą mieszkańcy niezależnie od wieku i preferencji czytelniczych. Jest ważnym punktem na mapie życia społeczności lokalnej.

Biblioteka zajmuje 40m² i jest skomputeryzowana. Z biblioteki korzysta ok. 730 osób (nie tylko z naszej gminy ale i sąsiednich). Większość czytelników biblioteki stanowi młodzież z trzech pobliskich szkół. W ciągu roku wypożycza się ok. 5500 książek. W 2018 roku bibliotekę odwiedziło ponad 4000 osób. Finansowana jest z budżetu Gminy Nowe Brzesko. Korzysta również z dofinansowania ,,Narodowego Programu Rozwoju  Czytelnictwa”  na zakup nowości wydawniczych z Biblioteki Narodowej. W roku 2018 łączna suma na zakup książek wyniosła 10 990,00 zł.

Na podstawie rozmów  z czytelnikami,  zostały zakupione  nowości książkowe dla różnych grup wiekowych. Zakupiono m.in.: nowe lektury, książki z dużymi literami dla osób starszych, nowości wydawnicze  jakie ukazały się w 2018 roku. Ponadto zrealizowano spotkania z dziećmi, a także spotkanie ze słynnym podróżnikiem Robertem Gądkiem. Młodzi ludzie co roku poznają pracę z książką w bibliotece, poprzez organizowanie  lekcji  bibliotecznych.

Biblioteka to miejsce gromadzenia i udostępniania społeczności lokalnej literatury polskiej i światowej, a jej zbiory stanowią dobro narodowe. Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.  To w nich szukamy myśli, które prowadzą przez życie i ułatwiają pokonywanie trudności. Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku  oferuje :

 • Literaturę popularnonaukową – literaturę piękną w bogatym wyborze dla dzieci, młodzieży i dorosłych
 • Zbiory regionalne  – Monografia Ziemi Nowobrzeskiej, Ziemia Nowobrzeska w fotografii, wydania dotyczące historii naszej społeczności,  zbiór wszystkich wydań gazety lokalnej  oraz wycinki z prasy  dotyczące naszej gminy
 • Czasopisma bieżące
 • Za pomocą poczty elektronicznej można zapytać bibliotekarza o książkę i dokonać jej rezerwacji
 • Każdy może skorzystać z darmowego Internetu na stanowisku komputerowym oraz bezprzewodowej sieci WiFi

Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam, wchodzę.


Wszystko toczy się wokół książek

Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku od 1993 roku mieści się w budynku OSP i stanowi ważny punkt na mapie życia lokalnej społeczności. Jest miejscem do którego przychodzą mieszkańcy z całej gminy – niezależnie od wieku oraz statusu społecznego. A swoim zasięgiem działania, obejmuje również mieszkańców gmin sąsiadujących.

Biblioteka zajmuje 40m². Jest skomputeryzowana. Z biblioteki korzysta ok. 700 osób. W ciągu jednego roku wypożycza się ponad 6700 książek. W 2017 roku  bibliotekę odwiedziło 4143 użytkowników. Wypożyczono 6987 książek.Nowobrzeska Biblioteka finansowana jest z budżetu gminy Nowe Brzesko, lecz na zakup nowości wydawniczych korzysta również z dofinansowania „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.  W roku 2017 łączna suma na zakup książek wzniosła 10,310 zł.

Biblioteka posiada bogaty w swej różnorodności księgozbiór. W wyniku rozmów z czytelnikami na temat ich potrzeb i oczekiwań, zostały zakupione nowości książkowe dla różnych grup wiekowych, w tym aktualne, nowe lektury dla dzieci i młodzieży oraz bestsellery skierowane do miłośników wszystkich gatunków literackich. Biblioteka w Nowym Brzesku popularyzuje czytelnictwo, zachęca do zdobywania wiedzy, odkrywania świata, jest lokalnym przewodnikiem. Młodzi ludzie co roku poznają pracę z książką poprzez organizowane w gminnej Bibliotece lekcje, podczas których można poznać oraz zgłębić tajniki pracy bibliotekarza, a także przekonać się, że czytanie wcale nie jest trudne i nudne.

To w książkach szukamy myśli, które nadają sens i kierunek rozdziałom, które pisze samo życie.

Miejsko–Gminna  Biblioteka Publiczna w Nowym Brzesku oferuje :

 • Literaturę popularnonaukową.
 • Literaturę piękną dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 • Zbiory regionalne (Monografia Ziemi Nowobrzeskiej, Ziemia Nowobrzeska w fotografii, wydania    dotyczące historii naszej społeczności, zbiór wszystkich wydań gazety lokalnej oraz wycinki z prasy  dotyczące naszej gminy).
 • Czasopisma bieżące.
 • Za pomocą poczty elektronicznej można zapytać bibliotekarza o książkę i dokonać jej rezerwacji.
 • Każdy może skorzystać z darmowego Internetu.

Serdecznie zapraszam 

E. Chuchmacz


Przedszkolaki  z wizytą w nowobrzeskiej bibliotece

W dniu 10 października 2018 r. gminna biblioteka gościła wszystkie grupy przedszkolaków z Nowego Brzeska wraz z wychowawczyniami.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z nowym oraz ciekawym dla nich miejscem. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem i rozbudzonym zainteresowaniem przeglądały księgozbiory znajdujące się na półkach w dziale dla dzieci. Wszystkim spodobały się kolorowe, bogato ilustrowane czytanki, które z chęcią oglądały i komentowały. Obiecały, że po te śliczne książeczki przyjdą z rodzicami.

Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze, a na zakończenie dzieci otrzymały zakładki do książek wraz z zaproszeniem do częstych wizyt w bibliotece.

 E. Chuchmacz


Podróżnik w Bibliotece

Nowobrzeska Biblioteka w dniu 17 kwietnia br. zorganizowała spotkanie podróżnicze i pokaz zdjęć z dalekich wypraw do Afryki dla grupy V sześciolatków oraz młodzieży gimnazjalnej z Panem Robertem Gondkiem.

Pan Robert wędruje po najwyższych górach kontynentu i jest autorem wielu magazynów podróżniczych, albumów oraz książek. Jest pasjonatem Afryki, dlatego też organizuje wyprawy na ten „czarny kontynent”. W ponad godzinnym spotkaniu z fotografią podróżniczą i egzotyczną muzyką do zdjęć, z zaciekawieniem uczestniczyła młodzież.

Spotkanie to miało na celu nauczyć młodych ludzi, by sięgając po informacje nie korzystali jedynie z zimnych ekranów telewizorów czy komputerów, ale czytali też książki, bo to w nich jest zawarta nauka o życiu, ludziach, świecie przeszłości i teraźniejszości.

Reasumując, dalekie podróże kształcą, a książka?

Książka jest najlepszym przyjacielem na nudę.

Fotorelacja na stronie


Jaką fukcję pełni biblioteka w gminie?

Biblioteka pełni bardzo ważną rolę w tworzeniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego w społeczeństwie oraz regionie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego co roku przyznaje dotację pieniężną na zakupy dla bibliotek, by umożliwić inwestowanie w nowości książkowe, co świadczy o ważności istnienia bibliotek. Biblioteka w naszej gminie ma więcej niż 70 lat i myślę, że w Nowym Brzesku nie ma człowieka, który nie był w bibliotece choćby jeden raz. Małemu dziecku biblioteka potrzebna jest, by nauczył się literek, młodemu człowiekowi do nauki, starszemu czytelnikowi dla radości wspomnień.

Kiedyś oczekiwania względem biblioteki stanowiły głównie wyobrażenie o miejscu, w którym gromadzi się i wypożycza książki, w którym uczeń korzysta ze słowników i encyklopedii. Ale tak było w dawnych czasach. Teraz jest również miejscem, gdzie można przeczytać gazety, przeglądnąć bardzo duży zbiór kronik regionalnych, skorzystać z internetu lub prelekcji. Bibioteka w Nowym Brzesku jest azylem, miejscem do którego wstęp jest bezpłatny, gdzie można przyjść i bez tłumaczeń spędzić czas. W roku 2017 odnotowano 684 czytelników, a wypożyczonych książek – 6200 sztuk. Są też czytelnicy z sąsiednich gmin, takich jak Koszyce, Proszowice, Drwinia, Igołomia-Wawrzeńczyce. Zachęcam mieszkańców naszej gminy oraz mieszkańców gmin sąsiadujących, do odwiedzenia biblioteki.

Czytelnia otwarta jest dla każdego od poniedziałku do piątku, w godzinach od 09.00 do 17.00.

Serdecznie zapraszam.


Pluszowe Misie w Bibliotece

25 listopada  na całym świecie mają swoje święto Pluszowe Misie. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie od 1902 roku. Dzieciom miś nieodłącznie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, kumplem do zabawy, przyjacielem w podróży, kolegą w chorobie. Tak więc dzieci klasy zerówkowej grupa V z wychowawcą przyszły do biblioteki ze swoimi pluszowymi ulubieńcami, by podzielić się historią swoich ukochanych pluszaków i przekonać się jak wiele misiów jest bohaterami powieści, bajek i filmów.

Dzieci wysłuchały wierszyków o misiach, piosenek, a nawet śpiewały razem ze swoimi przytulankami. Mam nadzieję, że dzieciom ta radość i ten uśmiech pozostanie na bardzo długo. Na koniec tego wyjątkowego dnia zostały wręczone dyplomy ,,Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Do zobaczenia za rok w bibliotece.


#Koronawirus: ograniczenie działalności instytucji kultury przedłużone do odwołania

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności m.in. bibliotek.

„Dobry zwyczaj: wypożyczaj”

To inicjatywa Nowobrzeskiej Biblioteki na czas pandemii, która jest nadarzającą się okazją na nadrobienie czytelniczych zaległości. Do wyboru jest aż nadmiar propozycji!

Skip to content