Gmina
Nowe Brzesko

Mieszkania treningowe i wspomagane


Informacja na temat – „Czym są mieszkania treningowe i wspomagane”

W art. 36 pkt 2 lit. n oraz q ustawy o pomocy społecznej mieszkanie treningowe i mieszkanie wspomagane, a także pomoc w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych w tych lokalach zaliczono do niepieniężnych świadczeń pomocy społecznej.

W mieszkaniu treningowym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz naukę w obszarze rozwijania lub utrwalania niezależności, sprawności w zakresie samoobsługi, pełnienia funkcji społecznych w integracji ze społecznością lokalną, w celu umożliwienia prowadzenia niezależnego życia. Natomiast w mieszkaniu wspomaganym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu  i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości. Mieszkanie wspomagane jest przeznaczone w szczególności dla:

  • osoby z niepełnosprawnością, w tym osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub osoby z zaburzeniami psychicznymi;
  • osoby w podeszłym wieku lub przewlekle chorej (art. 53 ust. 4-6 ustawy).

Wsparcie w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym może być przyznane osobie pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, w szczególności osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie bezdomnej, osobie opuszczającej pieczę zastępczą w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, okręgowy ośrodek wychowawczy, zakład poprawczy, schronisko dla nieletnich, a także cudzoziemcowi, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach, tj. w związku z nadaniem statusu uchodźcy lub udzieleniem ochrony uzupełniającej.

Kwalifikacja osoby ubiegającej się o pobyt w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym odbywa się na podstawie dokumentów potwierdzających spełnianie wyżej wymienionych przesłanek. Rodzinnego wywiadu środowiskowego nie przeprowadza się (art. 53 ust. 1 i 13 ustawy).

Podstawą przyznania wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym jest decyzja wydawana po zawarciu tzw. kontraktu mieszkaniowego, czyli dokonaniu ustaleń między podmiotem kierującym do tej formy wsparcia (tj. gminą albo powiatem), podmiotem prowadzącym mieszkanie treningowe lub wspomagane oraz osobą ubiegającą się o pobyt w tym mieszkaniu lub jej przedstawicielem ustawowym. Kontrakt ma formę pisemną i określa m.in. cel pobytu w mieszkaniu, okres pobytu, rodzaj i zakres świadczonego wsparcia, odpłatność osoby korzystającej ze wsparcia oraz zasady (porządek) korzystania z mieszkania.

Odpłatność mieszkańca domu pomocy społecznej skierowanego do mieszkania treningowego lub wspomaganego nie może być wyższa niż 30% dochodu tej osoby. Różnicę pomiędzy odpłatnością tego mieszkańca a kosztem pobytu w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym pokrywa gmina (art. 53 ust. 11-12b ustawy).

Minimalne standardy usług:

Mieszkania treningowe i wspomagane powinny spełniać minimalne standardy usług i minimalne standardy pomieszczeń, w tym w zakresie odpowiedniej powierzchni użytkowej, warunków mieszkalnych i sanitarnych oraz wyposażenia, określone w Rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 30 października 2023 roku w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych.

Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym świadczy się usługi bytowe w postaci miejsca całodobowego pobytu oraz pracę socjalną, dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

W mieszkaniu treningowym zapewnia się usługi polegające na nauce rozwijania lub utrwalania umiejętności praktycznych, służących prowadzeniu niezależnego życia, w zakresie:

  • samoobsługi;
  • zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, w tym przygotowywania posiłków;
  • efektywnego zarządzania czasem;
  • efektywnego zarządzania finansami;
  • prowadzenia gospodarstwa domowego;
  • załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
  • utrzymywania więzi rodzinnych;
  • rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej;
  • uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej;
  • poszukiwania pracy oraz utrzymania zatrudnienia.

W mieszkaniu wspomaganym zapewnia się usługi obejmujące pomoc:

  • osobom z niepełnosprawnościami, osobom w podeszłym wieku lub przewlekle chorym w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących przemieszczania się, utrzymania higieny osobistej, ubierania się, prania i sprzątania, zakupów i przygotowywania posiłków, załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
  • osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych, efektywnego zarządzania czasem, prowadzenia gospodarstwa domowego, podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy;
  • realizacji kontaktów społecznych przez umożliwienie osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym utrzymywania więzi rodzinnych, uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej.

W sytuacji powzięcia informacji o osobach potrzebujących tego typu wsparcia prosimy o poinformowanie Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Brzesku.

Kontakt:

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Brzesku

ul. Krakowska 44

32-120 Nowe Brzesko

Tel. 12 3479738

Tel. 12 3479748

Skip to content