W miniony weekend odbył się Piknik Ekologiczny, który przyciągnął rodziny z dziećmi, uczniów oraz miłośników natury. Wydarzenie miało na celu promowanie postaw proekologicznych, edukację w zakresie ochrony środowiska oraz integrację lokalnej społeczności wokół ważnych tematów związanych z klimatem i zrównoważonym stylem życia.
Na Pikniku nie mogło zabraknąć roślinek – akcja „Roślinka za śmieci? Czemu nie! Dla Planety to jest gest!”, podczas której każdy mógł przynieść posegregowane odpady (takie jak baterie, plastikowe butelki, szklane butelki czy małe AGD, RTV) i w zamian otrzymać sadzonkę rośliny doniczkowej. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem i przypominała, że małe gesty – jak prawidłowa segregacja – mogą przyczynić się do ochrony środowiska, a przy okazji stać się okazją do zazielenienia własnego otoczenia.
Jednym z punktów wydarzenia był Konkurs Ekomody, który zachwycił kreatywnością uczestników i pokazał, że moda może iść w parze z ekologią. Uczestnicy – dzieci, zaprezentowali stroje wykonane
z materiałów z recyklingu, takich jak papier, plastik, stare ubrania czy opakowania. Jury miało niełatwe zadanie, ponieważ wszystkie projekty wyróżniały się pomysłowością, estetyką oraz przesłaniem ekologicznym. Pokaz ekomody spotkał się z ogromnym entuzjazmem publiczności, a jego przesłanie – że każdy z nas może być częścią pozytywnej zmiany – na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Na terenie pikniku funkcjonował także punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze”, gdzie mieszkańcy mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości dofinansowania do wymiany źródeł ciepła, termomodernizacji budynków oraz innych działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Eksperci odpowiadali na pytania, pomagali wypełnić wnioski i rozwiewali wątpliwości dotyczące programu.
W ramach wydarzenia nagrodzono uczestników Konkursu Fotograficznego pod hasłem „Żyję w zgodzie z ekologią”, którego celem było uwrażliwienie uczestników na piękno lokalnego środowiska naturalnego. Nadesłane prace zachwyciły różnorodnością ujęć, kompozycją i oryginalnym spojrzeniem na przyrodę. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, a wszystkie zdjęcia zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie plenerowej podczas pikniku. Nagrody w konkursie fotograficznym dofinansowane były z projektu : FEM 2021-2027 – Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Nowe Brzesko.
Wśród atrakcji nie zabrakło również strefy relaksu, gdzie uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach jogi. Ich celem było odprężenie, wyciszenie oraz budowanie świadomości ciała i oddechu. To była doskonała okazja, by zadbać o siebie – w spokojnym rytmie.
Znalazło się także miejsce na wyprzedaż garażową. Mieszkańcy mogli przynieść niepotrzebne przedmioty – książki, ubrania, zabawki, dekoracje czy sprzęty domowe – i wymienić się nimi lub sprzedać za symboliczną kwotę. Inicjatywa miała na celu promowanie idei zero waste oraz ponownego wykorzystania rzeczy, które wciąż mogą komuś posłużyć. Była to również doskonała okazja do integracji sąsiedzkiej
i rozmów przy stoiskach pełnych historii i wspomnień. Można było również zakupić wyroby rękodzielnicze wykonane przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Gruszowie.
Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Pod czujnym okiem animatorkinajmłodsi uczestnicy brali udział w grach, zabawach ruchowych. Nie zabrakło także kolorowych warkoczyków i brokatowych tatuaży, które sprawiły, że dzieci mogły poczuć się wyjątkowo
i radośnie spędzić czas. Strefa animacji tętniła życiem przez cały czas, wypełniając piknik śmiechem
i dobrą energią. Nie mogło zabraknąć tego co dzieci lubią najbardziej- stoisko z popcornem i watą cukrową, które przyciągało uśmiechnięte dzieci. Słodki poczęstunek był miłym dodatkiem do wspólnej zabawy i stworzył prawdziwie piknikową atmosferę.
Dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie i wspólne świętowanie na rzecz naszej planety.
Do zobaczenia na kolejnej edycji pikniku!











































