Gmina
Nowe Brzesko

APEL! PAMIĘTAJMY O ZWIERZĘTACH PODCZAS UPAŁÓW

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” (art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt).

Okres upałów jest dla zwierząt szczególnie niebezpieczny. W tym czasie potrzebują pomocy i opieki człowieka najbardziej. Urząd Gminy i Miasta Nowe Brzesko zwraca się zatem z apelem, aby zadbać o zwierzęta tak, by mogły przetrwać wysokie temperatury:

  1. w miarę możliwości zapewnijmy im dostęp do świeżej, czystej wody – wystawmy w zacienionych miejscach poidła i miski;
  2. pamiętajmy, aby podczas upałów nie zostawiać zwierząt w samochodach, a także miejscach nasłonecznionych, bez możliwości przemieszczenia się zwierzęcia w miejsce zacienione.
  3. jeżeli podczas spaceru z psem stosujesz kaganiec, pamiętaj aby pies po założeniu kagańca mógł otworzyć pysk. Niedopuszczalne jest stosowanie podczas spaceru z psem kagańców weterynaryjnych, które uniemożliwiają otwarcie pyska i schłodzenie się zwierzęcia. Zakładanie kagańca weterynaryjnego szczególnie podczas upałów może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Kagańce weterynaryjne jak sama nazwa wskazuje stosowany jest zazwyczaj w zakładach weterynaryjnych, chroni on przed ugryzieniem przy wykonywaniu zabiegów weterynaryjnych tj. np. badanie czy szczepienie, jest on zakładany tylko na krótką chwilę;
Skip to content