Gmina
Nowe Brzesko

Śnieżyce

ŚNIEŻYCE

Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0oC może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej –30oC. Może być to przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu.
   
Odmrożenie jest skutkiem oddziaływania zimna (choć niekoniecznie mrozu). W wyniku odmrożenia mogą wystąpić trwałe  uszkodzenia najbardziej narodzonych odmrożeniem części ciała. Typowymi objawami tego urazu są znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców rąk i nóg, nosa, małżowin usznych.
   
Wychłodzenie jest stanem gdy temperatura wewnętrzna ciała spada poniżej +35oC. Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność.
   
Jeżeli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia – rozpocznij powolne ogrzewanie osoby i poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Rozpocznij od ogrzewania torsu tej osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową. Przy odmrożeniach kończyn zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne odmrożone części ciała nakładaj (nie gorące!) okłady.
   Nie podawaj osobie dotkniętej odmrożeniem lub wychłodzeniem alkoholu w szczególności gdy nie ma możliwości zapewnienia jej ciepłego schronienia.
   Unikaj podawania kawy ze względu na zawartość kofeiny, nie podawaj żadnych leków bez dodatkowych wskazań.
   
   
Bądź przygotowany na wystąpienie śnieżyc, zawiei i zamieci!
   
1. W czasie opadów pozostań w domu.
2. Jeżeli musisz wyjść na zewnątrz ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową  i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz o przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia.
3. Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków, itp.

Jazda samochodem w zimie


   Jedną z wielu przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu lub zabłądzenia podczas podróżowania. Dlatego też, aby bezpiecznie podróżować:
1. Załóż zimowe opony i upewnij się czy mają odpowiedni bieżnik. Uniwersalne opony radialne zazwyczaj nadają się do większości warunków zimowych. Jednakże przepisy w niektórych krajach wymagają stosowania opon z łańcuchami lub opon śniegowych     z kolcami.
2. Mniej przygotowaną skrobaczkę do szyb oraz narzędzie do usuwania śniegu.
3. Utrzymuj co najmniej połowę pojemności zbiornika paliwa w czasie zimy.
4. Słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych.
5. Podróżuj w ciągu dnia i jeśli to możliwe w towarzystwie przynajmniej jednej osoby.
6. W czasie burzy śniegowej staraj się korzystać z komunikacji publicznej.
7.  Ubieraj się ciepło. Noś odzież wielowarstwową lekko dopasowaną.
8.  Na czas dłuższej podróży przygotuj wysokoenergetyczne suche pożywienie oraz ciepłe napoje.
9.  Mniej w swoim samochodzie:
– migające światło przenośne z zapasowymi bateriami;
– apteczkę pierwszej pomocy oraz niezbędne leki;
– śpiwór lub koc;
– torby plastikowe;
– zapałki;
– małą łopatkę – saperkę;
– podręczne narzędzia – szczypce uniwersalne, klucz nastawny, śrubokręt itp.;
– przewody do rozruchu silnika;
– łańcuchy lub siatki na opony;
– jaskrawo kolorową tkaninę do użycia jako flagi sygnalizacyjnej.

Jeśli utknąłeś w drodze

   
1. Pozostań w samochodzie. Nie szukaj sam pomocy, chyba że pomoc jest widoczna w odległości 100m.
2. Umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą część ubrania (najlepiej koloru czerwonego) tak, aby widoczna była dla ratowników.
3. Użyj wszystkich dostępnych środków do poprawienia izolacji samochodu.
4. Uruchamiaj silnik co godzinę na 10 minut. W czasie pracy silnika włącz ogrzewanie oraz zewnętrzne światła samochodu.
5. Zachowaj ostrożność z uwagi na trujące działanie tlenku węgla w spalinach. Utrzymuj rurę wydechową wolną od śniegu oraz dla wentylacji lekko uchyl okno.
6. Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.
7. Wykonaj lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Od czasu do czasu klaskaj w dłonie, wykonuj wymachy ramionami. Staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę.
8. Dla utrzymania ciepła osoby powinny zgromadzić się koło siebie.
9. Unikaj zbytniego lub nadmiernego wysiłku. Zimne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca. Nadmierny wysiłek taki jak odgarnianie śniegu albo pchanie samochodu może spowodować zdrowotne dolegliwości.

GZZK Nowe Brzesko

Dnia 12.12.2013

Skip to content